Általánosságban elég nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy a legjáratosabb Excel-felhasználók sem használják a programban rendelkezésre álló függvények jelentős részét (egy felmérés szerint az átlagfelhasználó az Excel 5%-át ismeri és használja), sőt, én rendszeresen találkozom azzal az amúgy igencsak becsülendő jelenséggel, amikor valaki az általa ismert formulák segítségével old meg egy olyan kérdést, amelyre egyébként már létezik egy kifejlesztett egyedi függvény is. A következőkben öt olyan függvényt mutatnék be, amelyek nem túlságosan ismertek, de szerintem roppant hasznosak lehetnek és sok területen szükség is lehet rájuk, hiszen beágyazásoktól, segédcelláktól kímélhetnek meg bennünket.
Az első bemutatásra kerülő függvény már csak a körülötte kialakult rejtélyesség miatt is a DATEDIF nevű formula, amely a Ribbon Formulas füle alatt található "Insert Function" listájában nincs is benne és egyedül talán valamelyik régebbi Excel verzióban volt dokumentált nyoma bárhol is a programban (ennek okáról tudok is egy jó pletykát, amely szerint egy felfedezett hiba kijavítása helyett vették ki a listából, azaz egy januári és egy márciusi dátum között nem egészen jó számot hoz a függvény). Ettől függetlenül ha cellába visszük fel, akkor működik és nagyon is jól működik, hiszen megadja nekünk két dátumot között a különbséget abban az értékben, amire szükségünk van - azaz az első paraméterként bedobjuk az első dátumot, második paraméterként a másodikat, majd harmadik paraméterként megadjuk, hogy napban, hónapban, évben vagy ugyanezekben úgy, mintha ugyanarról az évről beszélnénk (ezek a paraméterek az "m","y","d","ym","yd","md"), tehát például a
=DATEDIF(F6,F7,"m") az F6 és az F7 cellákban szereplő dátumok közötti különbséget adja meg hónapban.
Sok-sok kalkulációtól meg tudjuk magunkat kímélni, ha felírjuk elménk füzetének egyik lapjára a CONVERT formula nevét, ugyanis ennek segítségével 49 különböző mértékegység között tudunk átváltásokat végezni, persze csak egy bizonyos típuson belül (tehát kilométert ne akarjunk literre váltani). Be nem fogom most másolni ide az összes lehetőséget, aki szeretne elmélyülni a dologban, az hívja segítségül a Helpet a teljes listához.
Mindenesetre példánkban az =CONVERT(E3,"kg","g") értelemszerűen ki fogja írni, hogy az E3 cellában tárolt 10 kilogramm pontosan hány grammnak felel meg.
Általában mit teszünk, ha azt szeretnénk megtudni, hogy egy adott Excel-fájlunkat éppen hova mentettünk vagy honnan nyitottunk meg? Vagy megpróbáljuk a folderek között levadászni vagy hozzáadjuk a Document Location parancsot a Quick Access Toolbarunkhoz - vagy használjuk az INFO függvényt! Ez ugyanis információkat szolgáltathat operációs rendszerünkről, Excelünk verziószámáról, kalkulációs metódusáról, nyitott munkalapjaink számáról és hát adott fájlunk könyvtárának elérési útjáról is.
Azaz az =INFO("directory") szépen meg fogja adni, honnan nyitottuk meg aktuális fájlunkat.
Majd későbbi példákban hozni fogok olyan kérdéseket, ahol rendkívül kapóra jön majd nekünk a DELTA formula, a formula amely alapvetően nem csinál semmi mást, mint összehasonlít két számot és kiírja, hogy egyenlőek-e vagy sem.
Tehát =DELTA(A1,A2) összehasonlítja az A1 cellában lévő számot A2-vel, majd ha ezek megegyeznek, 1-et ad vissza, eltérés esetén 0-t. Gondolom most néhány emberben felötlött a gondolat, hogy vajon mégis hol a fenébe lehetne ezt jól hasznosítani - jómagam két célra használtam már a múltban több ízben, az egyik esetben akkor, amikor nem számformátumban tárolt értékeket akartam Number formátummal bíró számokkal összehasonlítani, a másik esetben pedig akkor, amikor egy hatalmas listában a megegyező értékeket szerettem volna összeszámolni beágyazott függvénnyel segédcellák nélkül.
Könnyedén megkerülhető, ám szerintem elég szép megoldás az ERROR.TYPE függvény alkalmazása, amely konkrétan egy cellában lévő ERROR értékekből (pl. #NULL! vagy #VALUE!) számokat ad nekünk vissza, tehát mondjuk #NULL! esetén az ERROR.TYPE egy egyest fog nekünk kiírni. Ez akkor jöhet igazán jól, ha hibaüzenetek esetén inkább szöveget szeretnénk megjeleníteni, nem a megszokott és idegesítő #N/A-kat. Lásd példa.