Tovább folytatva idegesítő alapbeállítások és funkciók elleni harcunkat Excelben, most vegyük górcső alá a negatív idő megjelenítésének problémáját, amely első látásra-hallásra nevetségesnek tűnik, de ha mondjuk egy munkaidő-nyilvántartó fájlt szeretnénk készíteni, akkor lehet jelentősége annak, hogy az előírtnál kevesebbet dolgoztunk. Persze máshogy is meg lehet ezt a problémát oldani, de ahogy a képen is látjuk, alapesetben ##### jut nekünk osztályrészül, ha simán kivonjuk egymásból időinket:
Egy rendkívül gyors, ám óvatosan kezelendő megoldás az Excel Options Advanced füle alatt elérhető "Use 1904 date system" bekapcsolása, amely után egyértelműen látható az, amit szerettünk volna elérni:
Ezzel azonban igencsak csínján kell bánnunk, hiszen eléggé gyorsan tönkrevághatjuk más, szintén dátumokra épülő képleteinket is ugyanabban a workbookban, szóval inkább maradjunk egy függvényes megoldásnál, amely a TEXT formula képében siet segítségünkre.
Excelben a szövegformátum elég sok olyan érték megjelenítését is lehetővé teszi, amelyeket mondjuk számként nem tudnánk elérni, például így van esélyünk a 0001 értéket beadnunk egy cellába anélkül, hogy az mondjuk automatikusan 1-re változzon és a szövegformátum azt is lehetővé teszi, hogy negatív időt jelenítsünk meg.
A TEXT függvény pedig pontosan ezt teszi, fogja az első paramétereként megadott értéket és a második paraméterként megadott formában szövegként adja vissza nekünk.
Jelen esetben ahogy a képen is látható, fogjuk két időpontunk különbségét, majd összehasonlítjuk a kötelező munkaidővel és az egész eredményt szöveggé alakítjuk:
=TEXT((F6-E6)-J3,"H:MM")
És ezzel kész is vagyunk, úgy jeleníthetjük meg az időnket, ahogy akarjuk, persze azért mindig koncentráljunk arra, hogy ledolgozott munkaidőnk sose menjen negatívba...
De álljunk csak meg a poszt végén még egy szóra, hiszen anno engem is majd megőrjített a kérdés, hogy mi szükség volt két időrendszerre az Excelben, tehát mi különbség van az 1904-es és 1900-as idők között? Linkelhetném a Microsoft hivatalos oldalát is, de alapvetően elég egyszerű a magyarázat: az 1900-as időszámítási rendszert anno azért fejlesztették ki, hogy kompatibilis legyen a Lotus 1-2-3 által készített táblázatokkal (amelyek ezt a számítási módot használták dátumaikhoz), míg az 1904-es rendszert azért, hogy a Macintosh felhasználói is használhassák az Excelt, hiszen a korai Mac gépek nem támogatták az 1904. január elseje előtti dátumok használatát. Szóval attól függően, hogy éppen Macről vagy Windowsról származó Excel fájllal szembesülünk, mindenképpen figyelembe kell vennünk ezeket a dátumbeállításokat, hogy későbbi problémákat el tudjunk kerülni.